Sürekli Ağlayan Bebeklerin Kolik Olabileceği Unutulmamalı

Gözünüzden bile sakındığınız minik bebeğinizin devamlı ağlaması çok rahatsız ve mutsuz edici bir durumdur. Sizlere bu yazımızda sürekli ağlayan bebeklerde kolik olabileceği ile ilgili bilgi vereceğiz.

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla görülmekte olan rahatsızlıkların başında kolik gelmektedir. Kolik bebeklerin gün içerisinde saatlerce ağlamasına neden olabilmektedir. Bebeklerde olan kolik neden olmaktadır tam bilinmemektedir. Ancak bebeğin sinir ve bağırsak sisteminin tam olarak gelişmemesinden ya da olgunlaşmamasından kaynaklanabildiği söylenmektedir. Annenin de sigara içmesi, ilk bebek olması gibi etkenlerde risk faktörleri arasında yer almaktadır.

Koliğin Belirtileri Nelerdir?

Koliğin en belirgin belirtisi ağlama krizleridir. Yeni doğan bebeklerde 3 aya kadar durdurulamayan ağlama krizleri gün içerisinde üç saate kadar sürebilmektedir. Genellikle akşamları ve belirli saatlerde ağlarlar, bebeğin yüzünde kızarma oluşur. Bacaklarını karınlarına doğru çeker ve karınları şiştir. Bazen ise bacaklarını tekme atar gibi yaparak kendilerini geriye doğru atabilirler.

Koliğin Tedavisi

Kolik genellikle dördüncü aylara doğru düzelmeye başlar. Koliğin tedavisi için birçok alternatif bulunmaktadır. Bunun için öncelikle bebeğin ve annenin beslenmesine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebek anne sütü ile besleniyorsa annenin beslenme düzeni tekrar gözden geçirilmeli ve düzene sokulmalıdır. Bebek mama ile besleniyorsa bebeğe uygun mamanın seçilmesi gerekmektedir. Bebeğe rahatsızlık ile ilgili mutlaka doktorun teşhis koyması gerekmektedir.

Eğer ki bebeğiniz ağlama krizine girerse sakin olun ve kesinlikle gerilmeyin. Bebeğinize güler yüzle yaklaşın ve onunla göz teması kurun.  Bebeğinize sarılın ve karın bölgesine hafif baskı yapın. Karın bölgesini sıcak tutmaya çalışın. Sakin ve dinlendirici müzikler çalın. Bebeğiniz için emzik kullanabilirsiniz.

Unutmayın ki kolik bir hastalık değildir ve bebek gelişimindeki ana aşamaların bir parçasıdır. Bebeğinizi doktor kontrolünden sonra konu ile ilgili süreçleri sabır ile yerine getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir