Mobil Cihazlardaki Yeni Güvenlik Açıklarına Karşı Önlem Alın!

Teknoloji dünyası geliştikçe, bilgisayarlar ve mobil cihazlar hayatımızda daha fazla yer aldıkça, sanal dünyanın korsanları saldırılarını da artırıyor. Sadece mobil cihazlarımız değil internete bağlanma araçlarımız da bu siber saldırılara maruz kalıyor.

Eğer güçlü bir ağ şifreniz yoksa fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan ya da ağ şifrenizin tahmin edilmesi ile sizin haberiniz olmadan internet ağınıza sızılıp internetiniz kullanılabilir. Güvenlik uzmanları ADSL cihazlarında önemli bir açık için kullanıcıları uyarıyor.

Pek çok markanın ADSL modeminde görülen bir açık, hackerler tarafından modemin ele geçirmesine imkân veriyor. Hackerler tarafından kullanılan özel bir kit, modemin resetleyerek fabrika ayarlarına geri dönmesini sağlıyor. Ancak resetleme işlemi öyle sessiz sedasız olmuyor.

Resetleme yapıldıktan sonra, modemin tüm ayarları bozuluyor ve kullanıcı internete girmek istediğinde bağlantı kuramıyor. Bu sayede modemin resetlenmiş olduğunu ve saldırı altında bulunduğunu anlayabiliyor. Ama kullanıcının bunu fark etmesi için bu saldırı türü hakkında bilgi sahibi olması lazım.

Bir diğer tehlike ise Windows’a bulaşan zararlı bir yazılımın, aynı zamanda PC bağlanan Android cihazlara da sızmaya çalışması üzerine. Yeni Trojen PC sızdıktan sonra pusuya yatarak bilgisayara bağlanacak Android cihazları bekliyor. Mobil cihazlara bankacılık işlemlerini takip edecek zararlı yazılımlar yüklemeye çalışıyor.

PC lerden bulaşan zararlılar daha önce de görülmüştü. Ancak bu yeni Trojen, PC üzerinde bir DLL dosyası oluşturarak kendini bir sistem dosyası olarak kabul ettiriyor ve bilgisayar her açıldığında çalışmaya devam ediyor. PC üzerinde yerini sağlamlaştırdıktan sonra internetten bir konfigürasyon dosyası indirip, Android cihazlar üzerinde çalışacak bir APK dosyası oluşturuyor.

Bu dosyanın adı AV-cdk. apk. Zararlı daha sonra PC bağlanacak bir Android cihazın içine bu dosyayı yerleştirip çalıştırıyor. Böylece kullanıcının banka işlemlerini takip eden bir Trojen tablet ya da telefonun içine yerleşmiş oluyor.

Akıllı telefonlarınız haberiniz olmadan zombi telefona dönüşmesi diğer bir tehlike. Hacker’ler ücretsiz oyun ve uygulamalar adıyla yayınladıkları virüsleri akıllı telefona yükledikten sonra iler de kullanmak için zombi telefona çeviriyor.

Yeteri kadar zombi telefon oluşunca, hedeflerinde ki kuruluşlara saldırmak için zombi telefonları uyandırıp bu telefonların internet bağlantısı üzerinden, siber saldırılarını gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir