Miyom Nedir? Miyomlar Hamileliği Etkiler mi?

Miyom Nedir?

Miyomlardan kısaca bahsedecek olursak rahimden kaynaklanan, kanser olmayan iyi huylu tümörlerdir. Miyomların büyümesine neden olan şey ise kadınlık hormonu olan östrojendir. Miyomlar genellikle üreme döneminde ve hamilelik döneminde üç kata kadar büyümektedirler. Ancak menapoz döneminde eğer hormon ilacı kullanılmıyor ise küçülürler.

Miyom Tanısı Nasıl Konulur?

Miyomun genetik yönü vardır. Miyomu olan bir kadının anneannesinde, annesinde ya da kardeşinde olma ihtimali yüksektir. Miyom tanısı, jinekolojik değerlendirmelerde konulabilir.

Miyom Hamileliği Etkiler Mi?

Genellikle hamilelik döneminden önce var olan miyomlar hamilelik süresinde etkiler yaratabilmektedirler. Neden olabilecekleri problemler miyomun bulunduğu yerleşim yerine, sayısına ve büyüklüğüne göre değişkenlikler gösterebilmektedir. Miyomun bulunduğu yer kaviteye yakın ise düşük riski artış göstermektedir. Fakat çok özellikli bir alanda yerleşimli değilse hamilelik döneminde karın ağrısı haricinde herhangi bir probleme sebep olmamaktadır.

Miyomlar Kötü Huylu mudur?

Miyomlar genellikle iyi huyludurlar. Kötü huylu olma ihtimalleri on binde bir ya da iki civarındadır. Fakat aşırı hızlı büyüme gösteren miyomlarda kötü huylu olması ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Hamilelik Döneminde Miyom Tanısı Koyulursa

Hamilelik döneminden önce miyom tanısı koyulmayan, hamilelik döneminde miyom tanısı konulan anne adaylarının daha yakından takip edilmesi gerekmektedir. Miyomdan kaynaklı istenmeyen durumları önlemek, anne ve bebeğin sağlığının zarar görmemesi için anne adayının da daha duyarlı olması gerekmektedir. Karın bölgesinde ağrı olması durumunda nedeninin mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde miyoma bağlı olarak görülen sorunlar miyom dejenerasyonu olmasıdır. Buna bağlı olarak da ağrıların oluşmasıdır. Miyom genellikle hamilelerde oranında etkilidir. Bebeğin eşi plesantadan erken ayrılması, erken doğum tehdidi ve apandisit gibi ağrıların nedenleri araştırıldıktan sonra miyom dejenerasyonuna bağlı olan ağrıların giderilmesi için ağrı kesici ilaç tedavisi uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir