Hamilelikte Şişkinlik Sorunu

Hamile olan kadınların en çok şikayet ettiği konulardan birisi şişkinliktir. Hamilelik döneminde sindirim sistemi çok hassas olduğu için sık bir şekilde şişkinlik hissi yaşayabilirsiniz. Yazımızda sizlere bu hissi yaşamanızı en aza indirecek bazı yöntemler belirteceğiz. Bunları uyguladığınız zaman şişkinlik hissiniz en aza inecektir. Fakat şişkinlik sizi çok rahatsız ediyorsa bir doktora gitmenizde de fayda var.

Yiyeceklerinizi küçük porsiyonlar halinde yiyin: Sindirim sisteminiz hamilelik boyunca çok hassas olacağı için yiyeceklerinizi de küçük porsiyonlar halinde yavaş yavaş yemeniz gerekir. Yemeklerinizde porsiyonlarınızı küçültüp öğünleriniz arasındaki zamanı azaltmalısınız.

Sıvı tüketiminizi artırın: Hamilelik döneminde sıvı tüketimi çok önemlidir. Bu yüzden sıvı tüketimini dengelemek adına bol miktarda su içmelisiniz. Güne başladığınız zaman bir bardak su için ve gün içerisinde yudum yudum su içmeye devam edin.

Lif yönünden zengin gıdalar yemeye çalışın: Lif sindirim sistemi için çok önemli bir gıda çeşididir. Su emerek yiyeceklerin sindirim sisteminden sorunsuz atılmasını sağlayan lif bağırsak hareketlerinin de düzenli olmasını sağlar. Bu yüzden özellikle hamile kadınlar lifli gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir.

Egzersiz yapılmalı: Egzersiz sağlıklı bir hayat için olmazsa olmazlar arasında gösterilebilir. Bu yüzden sağlıklı bir vücut için düzenli bir şekilde ve doktor kontrolünde egzersiz yapılması gerekiyor. Egzersiz şişkinliğinizin de yok olmasını sağlayacaktır.

Kızartmalardan uzak durun: Kızartmalar hem sağlık açısından zararlı hem de özellikle hailelik döneminde şişkinlik oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden hamileler kızartmalardan olabildiğince uzak durmalıdır. Aynı zamanda fasulye, brokoli, lahana ve soğan da gaz yapan yiyeceklerdir bu yiyecekler çok fazla tüketilmemelidir.

Sigara kullanmayın: Gebelik döneminde sigaranın anneye ve bebeğe verdiği zararı bilmeyen kalmadı. Bu zararların içerisinde şişkinlik yaratması da vardır. Bu yüzden gebelik döneminde sigara kullanımını sonlandırmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir