Hamilelik Sırasında Adet Görülür mü?

Hamilelik yani gebelik erkekten gelen spermin 280 gün dediğimiz süre yani 40 hafta içerisinde doğum olana kadar rahimde döllenmesi demektir. Çoğu kişinin yaptığı fakat büyük bir yanılgı olan durum vardır. Hamilelik doğal bir şeydir ve bir hastalık değildir. Bu dönemde normalde yaptığınız aktivitelerin hemen hemen hepsini yapabilirsiniz. Sakınmanız gereken tek durum ağır kaldırmak veya sizi bedenen zorlayacak durumlardan kaçınmanız gerekmesidir. Aynı zamanda alkol ve sigara tüketimi, fazla hazır yiyecek tüketimi gibi zararlı etken maddesi olan yiyecek ve içecekler size ve bebeğinize zarar verecektir.

Hamile olduğumu nasıl anlarım?

Birçok kadın hamile olduğunu düzenli olarak regl dönemlerinden anlamaktadır. Bu ilk şüphelenilen yöntemdir fakat yine de hamile olduğunuzu anlamanız veya net bir sonuca ulaşmanız için uzman bir hekim tarafından muayene edilmeniz veya kan, idrar testlerinden de anlaşılabilir.

Aynı zamanda diğer gebelik belirtileri; mide bulantıları, kusma, idrar şikayetleri, adet olmama, yorgunluk ve bitkinlik, artmış deri pigmentasyonu gibi belirtiler ile gebelik anlaşılabilir.

Peki, hamilelik sırasında regl olunur mu sorusunun cevabı ise kişiden kişiye göre değişir. Eğer regl döneminiz düzensizse hamile kalındıktan sonra regl olabilirsiniz. Fakat bu diğer regl dönemlerinizden biraz farklı olarak miktarda fark edilir derece de azalma veya ağrılı bir dönem geçirirsiniz.

Yine de regl olduğunuz halde gebe olma ihtimaliniz de vardır. Bu adet düzensizliğinizin bir göstergesidir. Bazı durumlarda regl olmayan fakat gebe de olmayan kadınlar vardır. Çok nadir olarak hamileliğinin 9 ayında da regl olan kadınlar vardır. Bu durum çok nadir görülür fakat açıklaması ise rahimdir. Rahim kendini regl olmaya programlamıştır ve 9 ay boyunca regl dönemlerinde programlanmış bir şekilde kanama meydana getirir. Bu durumun size ve bebeğinize bir zararı yoktur.

En sık karşılaşılan durum ise hamile kaldıktan sonra ilk bir iki ay boyunca regl görebilen kadınlar vardır. Bu durumda regl gören kadınlarda kanama çok seyrek olurken regl dönemine regl sancıları eşlik eder ve bu durum bir veya iki gün sürer. Daha sonra ise seyrekleşerek yok olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir