Hafta Hafta Gebelik

Anne adayları gebeliklerini öğrendikleri an itibari ile heyecanlanmaya ve beklemeye başlarlar. Ancak karınlarında neler olduğuna dair sürekli bir merak ve telaş içinde olurlar. Aslında gebeliğin ilk haftası olan 1. haftada ortada bebek ya da cenin yoktur. Bu sadece adet döngüsü olduğu için tıp dilinde gebeliğin ilk haftası olarak kabul edilir. Gebeliğin 2. haftası ise östrojen ve progesteron hormonları bolca salgılanır ve döllenmiş yumurtanın tutunabilmesi için uygun bir ortam hazırlanır. 3. haftada ise Blastosit adı verilen hücreler adet döngüsünün durması için yumurta üretimini durdurur. İşte hafta hafta gebelik sürecinin en önemli noktaları.

Artık Embriyo Rahimde

4 haftada embriyo haşhaş tohumu büyüklüğünde rahme düşer ve epiblast ve hipoblasttır adı verilen iki katmandan oluşur. Bu katmanlar tüm organ ve uzuvların gelişeceği bölümlerdir. 5. haftada ise ektoderm, mezoderm ve endoderm adı verilen hayati katmanlar oluşur. Bu katmanlar ileriki haftalarda bebeğin dişlerini, saçlarını, derisini, omuriliğini, beynini ve omurgasını oluşturur.

6. hafta bebeğin kafasının kocaman olduğu ve girinti çıkıntıların birer delik gibi göründüğü haftadır. Girinti ve çıkıntılar ilerleyen haftalarda kol ve bacakları oluşturur. 7. haftada kuyruk sokumu kuyruk görünümünü alır ve elleri birer yumak gibi görünür. 8. haftaya kadar bebeğin cinsel organı oluşmaz. Ancak hissedilmeyecek kadar minik hareketler sergiler ve bu haftada göz kapakları oluşur.

Adım Adım İnsan Görünümü

Hafta hafta gebelik sürecinde 9. haftaya gelindiğinde bebeğin karaciğeri kalp ve böbrekleri işlevlerine başlar. Cenin bu hafta itibari ile yavaş yavaş insan görünümü de alır. Diş kökleri 11. haftada oluşmaya başlar ve bebek hareketlenir. 12. Hafta itibariyle bebeğin tüm organları işlevlerini yürütmeye başla. Ayrıca bebeğin parmak ve tırnakları da bu haftada oluşur. 13. Haftada bebek tamamıyla insan görünümünü kazanır ve kuyruk görüntüsü yok olur. Gözler ve kulaklar normal hakini alır.

Hareketlenmeler hissedilir

Hafta hafta gebelik sürecinin 14. Haftasında artık bebek kollarını ve ayaklarını istediği gibi hareket ettirir. Anne adayları çok hafif de olsa bu hareketlenmeleri hisseder. Cilt üzerindeki deri oldukça ince olduğu için damarları ultrasonda görmek 15. Hafta ile mümkün olur. Ayrıca ipeksi tüyler de bu haftada oluşur. Normal gelişimini 16. Haftada da sürdüren bebek oldukça hareketlenmeye başlar.

17. Hafta itibari ile bebek kalbi günde 30 litre kan pompalar. Annede ise vajinal alıntı ve halsizlik halleri gözlemlenir. 18. Hafta itibari ile bebek bağırsağında diski oluşur ve bebek parmaklarını sık sık hareket ettirir. 19 hafta itibari ile bebeğin cildi vernix caseosa adı verilen koruyucu mukus ile kaplanır.

Kız Bebeklerin Vajinası Oluşu

Bebek eğer kız ise rahmi 20. Haftada gelişir. Uyur uyanır düzen bu hafta ile bebekte gözlemlenir. Annenin karnı artık kolaylıkla fark edilir. 21. Hafta itibari ile rahimde kasılmalar başka. Çünkü bebeğin kalbi her zamankinden daha güçlü kan pompalayacaktır. 22. Haftada bebek yaklaşık 500 gr kiloya ulaşır ve gerçek bir insan görünümü kazanır.

Seslere ve Konuşmalara Dikkat

23. hafta bebeğin orta kulak kemiği gelişir ve sesleri artık duymaya başlar. 24. hafta bebek gelişimi hızlanır ve kalsiyum miktarı annede azalabilir. Annenin gerekirse bu hafta itibari ile kalsiyum desteği alması gerekir. Bebek 25. Hafta itibari ile ultrasonda rahatlıkla izlenebilir ve kas tüyleri dahi görüntülenebilir. Bebeğin el ve ayak izleri 26. haftada oluşur. Ayrıca hava kesecikleri gelişmeye başlar. 27. Haftada bebeğin akciğer ve beyin gelişimi hızla sürer. Aynı zamanda göz kapaklarının açılıp kapanması da bu hafta başlar. Bebeğin yağ depoları 28. Hafta itibari ile gelişmeye başla. Gözleri görmeye ve kirpikleri oluşmaya başlar.

Prematüre Doğumlar

Gebelik döneminin 29. haftası geldiğinde erken doğumlar başlayabilir. 29. Hafta prematüre bebeklerin doğduğu haftadır. Bu bebeklerde tat ve koku olguları gelişmiştir. 30. Haftada bebeğin gelişimi hızla devam ederken annede reflüye bağlı mide yanmaları bas gösterir. 31 ve 32. Haftalarda bebekte beyin gelişimi devam eder. Ayrıca bebekteki gelişim süreci bu haftalardan sonra azalır. Ancak 32. Haftaya kadar bebekte hızlı hareketler gözlemlenir. 33. Haftada beyin gelişimine bağlı baş bölgesi büyümesini sürdürür. 34. Haftada bebeğin solunum hareketleri diş dünya ile hemen hemen aynı sıklıktadır.

Hayati Risk Ortadan Kalkıyor

Bebeğin uyluk kemiği 35. Haftada oluşur ve bu haftanın sonunda bebek doğsa dahi herhangi bir hayatı risk taşımaz. 36. Haftada doğum kaşıntıları baş gösterir. 37. hafta itibariyle bebeğin kilosu yaklaşık 2.95’dir ve boyu da 48 – 51 cm arası değişkenlik gösterir. Hatta başparmağını emdiği bile bu ayda gözlemlenebilir. 38 ve 39. haftalarda bebekteki gelişim artık yavaşlar ve doğum sancıları baş gösterir. 40 ve 41. haftalarda bebekler anne karnındaki gelişimini bitirirler ve doğum gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir