Gebelikte Egzersiz

Egzersiz sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi için çok önemlidir. Bu yüzden hamilelikte de büyük önem taşır. Sağlıklı bir gebelik için egzersiz yapmalısınız. Fakat bebeğinizin ve sizin sağlığınız için egzersiz yaparken bazı önlemler almanız gerekir. Bu şekilde hem dolaşım sisteminiz hızlanır hem de hamilelik döneminde kilo almanız kontrol altında olur. Fakat belirttiğiniz gibi bazı şeylere dikkat etmelisiniz.

GEBELİKTE EGZERSİZ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gebelik döneminde egzersiz yaparken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Gebelikten öncede egzersiz yapıyorsunuz şunu bilmelisiniz ki gebelikten önce yaptığınız egzersizlerle gebelikten sonra yapacağınız egzersizler aynı olmamalıdır. Bu yüzden ilk olarak doktorunuza danışmalısınız ve doktorunuzun size uygulamanız için belirttiği kısıtlamalara dikkat etmeniz gerekir.

Düzenli olarak egzersiz yapan biriyseniz mutlaka beslenmenize de dikkat etmeniz gerekir. Beslenmeniz ve sıvı alımınız egzersiz yaptığınız günlerde yapmadığınız günlere göre daha fazla olması gerekir. Aynı zamanda egzersiz yaparken mutlaka kıyafetlerinize de dikkat etmeniz gerekir. Kıyafetlerin mevsime uygun olarak tercih edilmesi gerekir ve tercih edilen kıyafetler teri emecek derecede pamuklu kıyafetler olması gerekir.

Egzersiz yaparken düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz. Belirli gün ve saatlerde yapmalısınız. Kendi ve bebeğinizin sağlığı için vücut ısınızı ölçmeli ve vücut ısınızın 38 dereceyi geçmemesi gerekir. Ek olarak egzersiz yaparken 15 dakikada bir mola vermeniz gerekir.

Egzersiz yaparken vücut ısınızı ölçmek dışında nabzınızı da ölçmeniz gerekir. Nabzınız egzersiz sırasında dakikada 140’ı geçmemeli. Egzersizden önce esneme hareketleri de yapmalısınız. Egzersiz yapmaya son verirken de yavaş yavaş egzersizinizi de hafifleterek son vermelisiniz.

Yazımızda sizlere hamilelik sırasında egzersiz yaparken dikkat etmeniz gerekenleri belirttik. Bunların dışında egzersizden önce özellikle doktorunuza danışmalı ve bir spor hocasından bilgi alarak durumunuzda müsaitse hoca eşliğinde egzersiz yapmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir