Forward İşlemi Nedir?

Forward işlemi belirlenen ileri bir tarihte satışı yapılacak bir dayanak varlığın,  miktar ve fiyatının bugünden belirlenerek sözleşmeye bağlanması işlemidir. Forward, sözleşme taraflarının kur dalgalanmalarına karşı korunup risklerini sıfırlama tekniği olarak kullanılır.

Forward, alıcı ve satıcı olmak üzere iki taraflı bir işlemdir:

Alıcı; sözleşmede belirtilen tarih, miktar ve fiyat üzerinden dayanak varlığı alma yükümlülüğündedir, uzun pozisyon (Long) olarak adlandırılır.

Satıcı; dayanak varlığı sözleşmede belirtilen şartlara uygun olarak alıcıya teslim etme yükümlülüğü bulunmaktadır, kısa pozisyon (Short) olarak adlandırılır.

Forward sözleşmelerin temel özellikleri aşağıda listelenmiştir;

  • Sözleşme, alıcı ve satıcının ihtiyaçları doğrultusunda belirlenir. Standart değildir.
  • Dayanak varlık bir para birimi, emtia ya da menkul kıymet olabilir.
  • Sözleşme şartları sözleşmenin düzenlendiği tarihte belirlenir, fakat sözleşmenin düzenlendiği tarihte herhangi bir ödeme yapılmaz.
  • Vade tarihinde alıcının ve satıcının yükümlülükleri geri dönülemez niteliktedir. Hem alıcı hem de satıcı açısından ödeme riski içerir.
  • Sözleşmelerin tekrar satılması, hemen nakde döndürülmesi zordur, özetle likiditesi düşüktür.

Forward işlemini örnek üzerinden açıklamak gerekirse,

Gelirleri TL ile olan bir şirketin 3 ay sonra ödemesi gereken 100.000 $ borcu bulunmaktadır. Bugün 1 $’ın 6 TL olduğunu düşünelim. Ancak 3 ay sonra doların ne olacağı belirsizdir. Bundan dolayı bu şirket 3 ay sonra elinden TL olarak ne kadar para çıkacağını bilmemektedir. Bankaya giderek 3 ay sonrası için 100.000 $ forward işlemi yapmak ister. Bunun üzerine banka şirkete 3 ay sonrası için bir dolar kuru verir. Şirket bu dolar kurunu kabul ederse forward sözleşmesi yapılır. Forward sözleşmesinde dolar kurunun 6.5 tl yapılmış olsun. Bu sözleşme şu anlama gelir. Şirket 3 ay sonra 6.5 TL’den 100000 $ alacağını tahattüt etmiştir. Bankada şirkete 3 ay sonra 6.5 TL’den 100000 $ satmayı tahattüt etmiştir. Böylece şirket 3 ay sonra elinden TL olarak ne kadar çıkacağını bilir ve dolar kurundaki herhangi bir artıştan etkilenmez. Banka açısından bakıldığında da dolar 6.5 TL’nin altında kalırsa piyasa fiyatının üstünde bir rakama dolar satmış olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir