9 Aylık Hamilelik Boyunca Yaşanan 8 Önemli Değişiklik

Hamilelik dönemi kadınların en farklı duygulara sahip oldukları zamandır. Tabi bu duygular ile birlikte yaşanan önemli değişikliklerde vardır. Sizlere bu yazımızda hamilelik döneminde yaşanan 8 önemli değişiklik hakkında bilgi vereceğiz. Bunları bilmek hamile olan anneleri de rahatlatacaktır.

1.Adet gecikmesi:  Hamilelik dönemi başlamadan önce düzenli adet olan ve cinsel ilişki hayatı düzenli olan kadınların ilk önemli değişikliği denilebilmektedir. Nadir olarak da yaşansa iki ile üç ay üstüne görme diye söylenen adet kanamaları da yaşanabilmektedir. Ancak bu durum normal adet kanamalarına göre daha az ve daha kısa sürmektedir.

2.Hormonal değişimler: Hamilelik döneminde hormonlarda değişimler olmaya başlamaktadır. Vücutta sıvı tutulmasından dolayı karın bölgesinde şişlik, ödem, kilo artışı, gerginlik, kusma ve bulantı olabilmektedir. Tüm bunlardan dolayı tüm yeme ve içme alışkanlıklarınızı gözden geçirebilirsiniz. Kusma ve bulantılarınızı en aza indirmek için baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durabilirsiniz.

3.Uyku hali: Hamilelik döneminde kansızlık oranının artması ile birlikte uyuma isteği de artmaya başlar. Tüm dünyanın işini yapmışçasına yorgunluk hissi oluşur. Bunun sonucunda uykuya olan meyil de artar. Aslında bebeğin doğumu ile birlikte oluşacak uykusuz kalınacak zamanlar düşünüldüğü zaman bol bol uyunmasında bir sorun olmayacaktır.

4.Göğüslerde oluşan hassasiyet: Göğüslerde oluşan büyüme, gerginlik oldukça hassasiyet oluşturur. Bu rahatsızlığı en aza indirmek için destekli sütyenler kullanabilirsiniz.

5.Psikolojik değişimler: Hamilelik döneminde anne olmanın bilinçaltı anneyi psikolojik olarak pozitif ya da negatif olarak etkileyebilmektedir.

6.Huzurlu bir hamilelik dönemi için sağlıklı uyku: Zihinsel ve fiziksel sıkıntıları en aza indirerek sağlıklı bir hamilelik için uyku çok önemlidir. Bu sayede hem fiziksel hem de psikolojik rahatsızlıkları en aza indirebilirsiniz.

7.Bel ağrıları: Annenin kilo artışı ile omurlarda baskılar artar. Bel ağrılarını en aza indirmek için rahat kıyafetler giymeyi tercih etmeli ve bel desteği kullanmalısınız.

8.Doğum korkusu: Son aylarda yaşanan en büyük sıkıntılardan biridir. Bu dönemi en olumlu şekilde ve huzurlu geçirerek doğumu keyif ile yaşamanız bebeğinize de çok iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir