4K Televizyon Teknolojisi Göz Dolduruyor 4x Full HD Teknolojisi!

Son çıkan televizyonlarda görüntü kalitesi bundan daha iyi olmaz derken, bu sefer 4K görüntüye sahip televizyonlar çıktı. Peki, nedir bu 4K ya da 4K televizyonu diğerlerinden ayıran farklar nelerdir.

Önce 4K nedir? Onunla başlayalım. Ultra Hd veya daha çok bilinen adıyla 4K, yeni bir televizyon teknolojisi. Bunlar bilinen en yüksek çözünürlüklü hd televizyonlar.4 kata kadar çözünürlüğü destekleyebiliyor. Fulhd televizyonlar 1920×1080çöxünürlüğe sahip olup,1080p olarak lanse edilir.

Standart bir hd televizyon ise 1280×720 çözünürlüğe sahip olup 720p olarak lanse edilir. 4K televizyonlar ise 3840×2160 piksel çözünülürlük sunar ki bu da FullHD’nin 4 katı bir çözünürlüktür. 4K ‘nın diğer televizyonlardan farkı ne?

4K televizyonların en büyük farkı muazzam bir pikselasyona sahip olmaları.Ekran sizden birkaç santim uzakta olsa bile görüntü net.1080p televizyonlar böyle bir özelliğe sahip değil. 4K televizyonlarda fiyat olarak ne durumda? Aslında bu yönden henüz alınabilir bir seviyede değil. Bir kaç örnek vermek gerekirse,65 inçlik Panasonic marka bir 4K televizyonun fiyatı 18 bin lira civarında.

Gene Sony’nin 55, inçlik 4K televizyonu ise 10 bin lira civarında. Bu teknoloji şu ama pahalı olsa da talep artıkça fiyatların düşmesi kaçınılmaz. Bir 4K televizyon aldığımızda ne kadarlık bir mesafeden seyredilmeli. Bunun cevabı ise en az 150 cm.

4K televizyonlarda ayrıca fotoğraflarınızı da mükemmel çözünürlükte görmeniz mümkün. Özellikle dijital SLR makinelerle çekilen fotoğrafları 4K çözünürlükte görmek, farklı bir keyif.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir